İhtiyaç Kredisi Hesaplama Aracı

İhtiyaç kredisi hesaplama, uygun konut kredisi faiz oranlarını karşılaştırma kredihesapla.org'da!

İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi ile ilgili tüm sorular ve cevapları

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

İhtiyaç kredisi hesaplama işlemi yapmadan önce, çekmek istediğiniz kredi tutarını belirlemeniz gerekiyor.
Size en uygun ihtiyaç kredisini bulmak için, çekmek istediğiniz tutar üzerinden aylık taksit miktarına dikkat ederek hesaplama yapmanız gerekiyor.
Bireysel ihtiyaç kredisinde vade bankadan bankaya değişmekle beraber genel olarak en fazla 36 ay olarak verilmektedir.
Çekmek istediğiniz kredi tutarını en fazla 3 yıl vade ile bankaya geri ödeyebilirsiniz.
İhtiyaç kredisi faiz oranları bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Size en uygun kredi teklifini ihtiyaç kredisi hesaplama aracımız üzerinden sorgulayabilir, bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarını ve aylık geri ödeme koşullarını inceleyebilirsiniz.
Bireysel ihtiyaç kredisi çekebilmek için gereken bazı şartlar var. Bunların en başında reşit olmak geliyor. Bankalardan kredi alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor. Bir diğer şart olarak gelirinizi belgeleyebilmeniz gerekiyor. Eğer belgelenebilir geliriniz yoksa kredi başvurunuz onaylanmayacaktır. Sigorta girişiniz olması gerektiği gibi, bunun minimum 3 aylık olması gerekir. Yani sigorta girişiniz minimum 3 ay önce yapılmış olup hala devam ediyor olmalıdır. Bazı bankalar için bu süre minimum 6 aydır. Eğer bu şartları sağlıyorsanız banka kredi notunuza bakacaktır. Kredi notu, kredi başvurularındaki en önemli kriterlerden biri. Bankaların bu konudaki minimum not beklentisi birbirinden farklı olsa da kredi notunuz ne kadar yüksek olursa başvurunuzun onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olacaktır.
Bankalardan çekilebilecek kredi üst limiti bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bankaların ihtiyaç kredisi üst limitlerine kredihesapla.org'dan kolayca ulaşabilirsiniz.
İhtiyaç kredinizi vadesinden önce kapatmak istiyorsanız bankanızın mobil şubesini kullanarak ya da direkt banka ile iletişim kurarak kredinizi kapatabilirsiniz. Konut kredisinin aksine ihtiyaç kredisinde erken kapama cezası olmadığından kredinizi vade bitiminden önce kapatmak istediğinizde bir ceza ödemezsiniz.
İhtiyaç kredisinde kefil, sadece bankanın talep etmesi durumunda kullanılır. Eğer banka sizin kredi notunuzdan emin olmazsa kredi kullandırım şartı olarak kefil talep edebilir.
İhtiyaç kredisi kıyaslaması yaparken gördüğünüz ve bireysel kredi maliyet kalemleri arasında yer alan KKDV, “Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu” demektir. İhtiyaç kredilerinde faiz oranı üzerinden hesaplanır ve %15’lik bedel tüketiciden kesilerek (banka tarafından) hazineye aktarılır. BSMV ise “Banka Sigorta Muameleleri Vergisi” anlamına gelmektedir. Yine uygulanan faizin %5’i oranında banka tarafından tüketiciden kesilir ve maliyeye aktarılır. Tüzel kişilerin yaptığı kredi başvurularında KKDF muaf tutulsa da BSMV için bu yönde bir uygulama söz konusu değildir.
Dosya masrafı, bankaların kredi verirken aldığı ek ücretlerden biridir. Kredi dosya masrafı, çekilen kredinin maksimum binde 5’i kadar alınabilir. Bankalar dönem dönem dosya masrafsız ihtiyaç kredisi kampanyası sunabilir. Tüketici eğer isterse, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak dosya masrafının iadesini talep edebilir.