Taşıt Kredisi Hesaplama Aracı

Taşıt kredisi hesaplama, uygun taşıt kredisi faiz oranlarını karşılaştırma kredihesapla.org'da!

Taşıt Kredisi

Taşıt Kredisi ile ilgili tüm sorular ve cevapları

Ne Kadar Taşıt Kredisi Kullanılabiliyor?

Araç kredisi, kredi kullandırım oranı olan bir kredi ürünü. Yani almak istediğiniz aracın fatura bedelinin tamamı için taşıt kredisi çekmeniz mümkün değil. Sıfır kilometre bir vasıta için araç kredisi kullanmak istiyorsanız, kredilendirme oranı %70’e kadar çıkabilir. 100.000 liraya kadar olan araba kredisi taleplerinde (0 km için) fatura bedelinin %70'ine kadar kredi kullanımı söz konusu olabilir. 100.000 TL'yi aşan durumlarda ise aşan kısım için %50 oranında kullandırım yapılır. İkinci el araçlarda ise kasko değeri üzerinden hesaplama yapılmaktadır.
Tüm kredi türlerinde olduğu gibi taşıt kredisinde de ödemelerin gecikmesi yasal takiple sonuçlanır. Gecikme için tüketiciye tanınan süre 90 gündür. Arka arkaya olmasına gerek olmaksızın toplam 90 gün gecikme olduğunda hakkınızda yasal takip başlatılır. Yasal takip neticesinde genellikle maaş haczi kararı çıkmaktadır. Böyle bir karar çıkması durumunda mahkeme kararı ile maaşınızın dörtte birine banka tarafından el konulur.
Araç kredisi ipotekli bir kredi türüdür. Tıpkı konut kredisinde olduğu gibi bir malın satın alınması için yüksek tutarlarda verilen bir kredi olduğundan vade boyunca araca ipotek koyulur. Vade sonunda borç tamamen kapandığında ipotek fek işlemi ile aracın üstündeki ipotek kaldırılır.
İkinci el araba kredisinde, bankadan bankaya değişiklik gösterebilmekle birlikte yaş sınırı uygulaması vardır. Genellikle 8 yaşa kadar olan araçlar için ikinci el taşıt kredisi kullandırılır ancak bankanın kararı doğrultusunda daha üst yaşlardaki araçlar için de kredi verilebilir. Ayrıca yaş sınırı, kredinin vadesine göre de değişiklik gösterebilir.
Taşıt kredisi başvuru için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:
  • Nüfus Cüzdanı, sürücü belgesi yada pasaport aslı ve fotokopisi.
  • Araç kredisi başvurusu yapacak kişinin en güncel elektrik, su, telefon, doğal gaz faturaları veya ikametgah belgesi.
  • İş türüne göre talep edilen evraklar, emekliler, maaşlı çalışanlar ve şirketi olan kişilere göre farklılık gösterir. Maaşlı çalışanlardan talep edilen gelir belgesi, son 1 yıla ait maaş bordrosudur. Emeklililer için, emekli tanıtım kartı ve aylık emekli maaşını içeren banka hesap cüzdanıdır. Şirketi olan kişiler için ise, yıllık gelir vergisi beyannamesi ve vergi levhası taşıt kredisi için gerekli evraklar arasındadır.
  • Satın alınacak otomobilin, sıfır kilometre olması durumunda, otomobilin proforma faturası gereklidir.
  • Tüm kredi türlerinde bankaların talep edebildiği dosya masrafı, talep edilen kredi tutarının binde 5’ini geçemez. Bankanın inisiyatifi doğrultusunda bazı bankalar dosya masrafsız kredi kampanyası sunabilir. Araç kredisi, ipotekli bir kredi türü olduğundan dosya masrafı gibi ek masraflar arasında ipotek tesis ücretinin de yer aldığını hatırlatmak isteriz.